JAK DOBRZE PÓJDZIE BĘDĄ NOWE DROGI

Buszów i Długie – mieszkańcy tych miejscowości najprawdopodobniej niebawem będą się cieszyć odcinkami nowych dróg. Gmina szykuje się do rozstrzygnięcia przetargów.

O tych zadaniach mówiło się już od 2018 roku. Wtedy też został ogłoszony konkurs przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na współfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych. – Podobnie jak w poprzednich naborach z tego programu do konkursu należało zgłosić drogi, które prowadzą do budynków użyteczności publicznej, jak świetlice, kościoły czy place zabaw – wylicza sekretarz miasta Mateusz Karkoszka. Gmina postanowiła wyremontować dwie ulice o łącznej długości pół kilometra.
W Buszowie chodzi o dwustumetrowy odcinek brukowej drogi od kościoła do placu zabaw, który ma być zalany asfaltem.
– To ważne miejsce, bo prowadzi także do stawku, czyli naszego miejsca rekreacji – mówi sołtys Buszowa Halina Sypniewska.
Druga inwestycja to przedłużenie ul. Kurowskiej w Długiem od kaplicy aż do rozwidlenia przy jeziorze – w kierunku osiedla domków jednorodzinnych. Jak informuje magistrat być może uda się także utwardzić odcinek prowadzący do bramy głównej ośrodka kolonijnego. Ten odcinek jest fragmentem trasy turystycznej, którą miasto razem z Nadleśnictwem Strzelce remontowało cztery lata temu. Wtedy powstała konstrukcja z tucznia, który tworzy dobrą podbudowę. Jednak cały czas był problem z prawidłowym odprowadzeniem deszczówki. W okolicach boiska po nawet niewielkich ulewach tworzy się ogromna kałuża. Ten problem także ma być rozwiązany. Całość ma być pokryta tzw. ekokostką, która chłonie wodę. Pewnie rowerzyści już drżą ze strachu, że na tak położonej nawierzchni niewygodna będzie jazda rowerem. To zostało wzięte pod uwagę – wzdłuż drogi powstanie jednolity pas z polbruku, by nie „telepało”.
Dlaczego tak długo mieszkańcy muszą czekać na te inwestycje? W pierwszym naborze dofinansowanie otrzymało tylko kilkanaście samorządów z naszego województwa. Jednak Urząd Marszałkowski zawnioskował do Ministerstwa Rolnictwa o zwiększenie puli, tak by wszyscy beneficjenci mogli otrzymać dofinansowanie. I udało się. Na początku tego roku gminy otrzymały informację, że mogą liczyć na 63 proc. dofinansowanie.
Uroczyste podpisanie umów z samorządowcami z naszego powiatu odbyło się pod koniec lutego w Drezdenku. Obecny był wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, który podkreślał, że każdy nowy odcinek drogi na wsiach to radość dla mieszkańców. – Cieszę się, że pozyskaliśmy środki na wszystkie zadania, bo wnioski były bardzo zasadne – mówił do włodarzy i skarbników wicemarszałek.
Teraz czas na przetarg, który magistrat właśnie ogłosił.

sze

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content