OBWODNICA – OSTATNIE UZGODNIENIA

   Kończy się etap projektowania obwodnicy Strzelec. Miasto wysyła wykonawcy ostatnie poprawki, które nie zawsze mogą być uwzględnione. Tak było m.in. ze zjazdem z ulicy Asnyka. Już niedługo prace przeniosą się z gabinetów na teren budowy.

Kiedy w zeszłym roku podpisano umowę na budowę obwodnicy, zwycięzca przetargu firma Colas, rozpoczęła prace projektowe. Ogólny przebieg trasy był znany, ale szczegóły zostały omówione w ostatnich kilku miesiącach. – Wnioskowaliśmy o dodatkowy zjazd z drogi powiatowej na Bronowice, czyli z ulicy Asnyka, zwiększenie ilości ścieżek rowerowych, dodatkowe przejścia dla pieszych i lepszy przejazd pod wiaduktem w okolicach jeziora – mówi Mateusz Karkoszka sekretarz gminy – Dodatkowy zjazd nie przeszedł, bo kolejna krzyżówka mogłaby spowolnić ruch na obwodnicy. Pozostałe propozycje zostały zaakceptowane – dodaje.
Jakie będą dalsze etapy tej inwestycji i kiedy można spodziewać się ciężkiego sprzętu na placu budowy? – Mamy czas do marca na przedstawienie projektu wraz z uzgodnieniami – mówi Mateusz Nogaj z firmy SMP. Po zatwierdzeniu ich przez inwestora nastąpi procedura wykupu gruntów, przez które ma przebiegać obwodnica. Wykup odbywać się będzie na zasadzie specustawy, która znacznie skraca wszelkie procedury. – Ale to i tak może potrwać ok. 5 miesięcy – twierdzi Paweł Napierała z firmy Colas – Myślę, że jesienią powinny ruszyć prace budowlane – dodaje przedstawiciel wykonawcy.
Budowlańcy znaleźli już bazę noclegową i plac do przetrzymywania sprzętu. Jak udało nam się ustalić do Strzelec trafi duża grupa pracowników, bo Spółce zależy na zakończeniu prac w pierwszej części 2024 roku. Colas niedawno wykonywał w okolicy przebudowę jednej z dróg wojewódzkich. Skończył pół roku przed terminem. – Prace będą trwały niezależnie na dwóch krańcach obwodnicy, a więc od strony Gorzowa i Wałcza – potwierdza pracownik firmy.
Budowa obwodnicy budzi emocje nie tylko wśród mieszkańców, ale także u inwestorów. W gminie pojawiły się firmy chcące zainwestować w bezpośredniej bliskości drogi. – Prowadzimy rozmowy ze spółką, która ma w planach budowę stacji benzynowej, miejsca obsługi podróżnych i centrum logistycznego. Co z tego wyjdzie nie wiemy, ale uzgadniamy poszerzanie zjazdów na działki, które mogą być wykorzystywane do celów gospodarczych – dodaje Mateusz Karkoszka.
Obwodnica Strzelec to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rząd przeznaczył na jej budowę 78 mln zł. W ramach zadania powstanie 8 kilometrowy odcinek drogi, który ominie miasto od północy. Od strony Gorzowa włączymy się w obwodnice rondem, następnie przejedziemy przez drugie rondo na drodze wojewódzkiej 156 i wiaduktem obok jeziora. Trasa przetnie krzyżówką drogę powiatową na Lipie Góry i włączy się łagodnie w odcinek do Długiego na wysokości sadów.

sze

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content