Moja pasja – jeździectwo

Sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się być niezbyt wymagający. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Jeździectwo to dyscyplina,w której dąży się do osiągnięcia najwyższego stopnia wtajemniczenia, porozumienia i harmonii z koniem. Cała sztuka polega na tym, żeby wysiłek pary był dla publiczności niezauważalny, a poszczególne elementy były wykonywane z gracją, wdziękiem i lekkością. Jeździec i koń stają się jednością. O doświadczenia w tej dziedzinie sportu zapytaliśmy strzelczanki Ingę Ostojską, Patrycję Siwek i Amelię Sobaniec, które dzięki swojej pasji i zaangażowaniu zdobywają coraz to większe osiągnięcia w zawodach.

Inga Ostojska – uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr1 w Strzelcach Krajeńskich. – Moja przygoda z jazdą konną zaczęła się w 2018 roku, w Gardzku u pana Sebastiana Gołębiowskiego, gdzie nauczyłam się wszystkich podstaw. – Następnym przystankiem mojej przygody z koniem był Robir w Chwalęcicach, lecz był to krótki epizod. W 2019 znalazłam wspaniałe miejsce, jakim jest Ośrodek Jeździecki Bukowie i cudowną trenerkę Sandrę Bogdańską. I tak naprawdę tutaj zaczęłam regularne treningi dwa razy w tygodniu, czasami trzy jak jesteśmy przed zawodami. Trenuje zarówno skoki jak i ujeżdżenie, choć mniej to lubię, ale trenerka powtarza, że bez ujeżdżenia nie będzie dobrych skoków – opowiada. W sierpniu tego roku zdała egzamin i otrzymała Certyfikat Brązowej Odznaki Jeździeckiej Polskiego Związku Jeździeckiego. W zawodach brała udział sześciokrotnie. Jej pierwszy start to zawody w Bukowie, gdzie zajęła trzecie miejsce, kolejne w których wzięła udział odbyły się w Modrzewie, gdzie miała 12. miejsce, 2. miejsce zajęła w Bukowie, Przekolno to z kolei 4. miejsce i ostatnie zawody w Budzistowie 9. miejsce. – Wszystkie zawody są dla mnie bardzo ważne. Na każdych uczę się czegoś nowego. Moim największym marzeniem jest własny koń, piękna stajnia. Chciałabym specjalizować się w skokach oraz crossie – dodaje.

Patrycja Siwekuczęszcza do 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Krajeńskich, jej zainteresowaniami oprócz jeździectwa jest rysunek oraz prowadzenie konta na portalu społecznościowym opowiadającym o swojej jeździeckiej przygodzie. Trenuje od dwóch lat. Również zaczynała w stajni rekreacyjnej w Gardzku, obecnie także trenuje w Ośrodku Jeździeckim Bukowie. Moim największym osiągnięciem jest zajęcie trzeciego miejsca w zawodach skokowych organizowanych w naszej stajni, jednakże dla mnie ważniejsze od miejsca, które zajęłam, jest to, czy jestem zadowolona z tego, jak technicznie wyglądał mój przejazd. Celem, do którego dążę, jest osiągnięcie harmonii i porozumienia z koniem, zależy mi na tym, aby koń chciał ze mną współpracować. Chcę się dalej rozwijać w obu dyscyplinach, skokach i ujeżdżeniu, ponieważ obie te dyscypliny sprawiają mi wiele radości, a w przyszłości chciałbym zajmować się treningiem koni sportowych – dodaje.

Amelia Sobaniec – chodzi do klasy 7 w Szkole Podstawowej nr1. Oprócz jeździectwa interesuje się malarstwem, koszykówką i siatkówką. Jej przygoda z końmi zaczęła s w wieku 5 lat, od 2 lat intensywnie trenuje w Ośrodku Jeździeckim Bukowie i sprawia jej to ogromną radość. – Osiągnięcia, jakie mam na swoim koncie, to debiut na zawodach skokowych w Modrzewiu, gdzie zajęłam 1. miejsce. Kolejnym moim sukcesem były zawody skokowe w Bukowiu, w których także udało mi się zdobyć najwyższe miejsce na podium, następnie to zawody w Przekolnie także skokowe, tam zajęłam 3. miejsce – relacjonuje. Następne wyzwanie Amelii to zawody ujeżdżeniowe, które odbyły się w Budzistowie. Zadebiutowała tam i zdobyła 13. miejsce. – Mam jeszcze sporo pracy nad stylem jazdy w tej dyscyplinie, jak również w skokach. Wciąż się uczę, ale cies mnie te małe sukcesy. Jeździectwo to moja pasja, chcę dalej się rozwijać i osiągać coraz to lepsze wyniki – dodaje.

A L, fot. archiwum prywatne

Patrycja Siwek

Inga Ostojska

 

 

Amelia Sobaniec

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content