Klub Dragon ma już 15 lat – wywiad z Bartłomiejem Więskowiczem

O tym jak powstał i rozwijał się klub oraz jakie osiągnięcia ma na swoim koncie, rozmawialiśmy z trenerem Bartłomiejem Więskowiczem.

Kto jest założycielem Klubu Dragon?

BW. Klub w 2004 r. założył trener Rafała Bagiński (V Dan Taekwondo ITF ), który wówczas był nauczycielem historii w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w naszym mieście. Obecnie jest wiceprezesem Polskiego Związku Taekwondo ITF, członkiem Mistrzowskiej Rady Egzaminacyjnej, trenerem kadry Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF oraz trenerem Klubu Sportowego Dragon sekcji: Gorzów Wielkopolski i Bogdaniec. Rafał Bagiński jako młody chłopak trenował w Klubie Sportów Walki Szczecinek pod okiem Krzysztofa Pajewskiego, gdzie zdobywał liczne tytuły w tym tytuł Mistrza Polski. Następnie po ukończeniu studiów przeprowadził się do Strzelec Krajeńskich i otworzył swój własny klub. Sekcja wówczas liczyła 12 osób i były to osoby w przedziale wiekowym 14 – 22 lata. Tutaj należy wspomnieć o takich zawodnikach: Michał Wedler, Oskar Tomczuk, Dominik Piąstka, Tomasz Bagrowski, którzy swoimi sukcesami sprawili, że klub z roku na rok rósł w siłę i wzbudzał coraz większe zainteresowanie wśród strzelczan. Od początku działalności UKS DRAGON byłem podopiecznym trenera Bagińskiego, a z czasem zostałem nominowany przez niego na trenera sekcji w naszym mieście.

15 lat to kawałek historii. W ciągu tych lat trenowało wielu zawodników, czy możesz powiedzieć ilu ich było?

BW. Początkowo klub miał w swoich szeregach ludzi ze Strzelec Krajeńskich, z czasem z Gorzowa Wielkopolskiego, Drezdenka, Starego Kurowa, Dobiegniewa, Krzeszyc, Witnicy, Dębna, Wędrzyna, Bogdańca. Ostatecznie w naszym klubie pozostało 9 sekcji. Ludzi z każdej sekcji można liczyć w dziesiątkach i setkach, więc ciężko jest odpowiedzieć konkretnie, ile osób trenowało. Myślę, że liczba osób, które brały czynny udział w życiu UKS Dragon jako zawodnicy oraz uczestnicy zajęć to kilka tysięcy.

Kiedy zaczęła się twoja przygoda z tym sportem?

BW. Kiedy miałem 14 lat, koledzy z poznańskiego podwórka namówili mnie na udział w treningach kickboxingu. W wieku 22 lat poznałem trenera Bagińskiego, który zaraził mnie miłością do taekwondo i w taki sposób walka sportowa stała się moją pasją.

Kto z twoich podopiecznych osiągnął największe sukcesy?

BW. Nie da się tutaj wyodrębnić i wyróżnić jednej osoby. Świetnych zawodników, którzy zdobywali liczne tytuły, było i jest mnóstwo. Należy jednak wyróżnić takie osoby jak: Jakub Kordyński – pierwszy mistrz Polski, Dominik Ferens – mistrz Polski, zdobywca 4. miejsca na Mistrzostwach Świata, Adam Kulczycki – mistrz Polski, zdobywca 3. miejsca na Mistrzostwach Świata w technikach specjalnych, Mateusz Dąbrowski – członek Kadry Narodowej Taekwondo ITF. Kolejni mistrzowie Polski i mistrzynie to: Adam Starosta, Dawid Krzyszewski, Mikołaj Bronisz, Semir Wasilewski, Maciej Frankiewicz, Bartosz Skiba, Darko Stoikovski, Julia Blatkiewicz, Anna Mamot, Weronika Wysocka.

Jak podsumowujesz dotychczasową działalność klubu?

BW. Ilość sekcji, zawodników i osiągnięć naszego klubu pozwala mi śmiało powiedzieć, że jestem dumny z tego, co razem stworzyliśmy. Ze swojej strony mogę obiecać jeszcze większy rozwój klubu oraz liczniejszą listę mistrzów Polski. W tej chwili Klub UKS Dragon jest jednym z silniejszych w kraju. Jakość oraz system szkoleniowy jest na najwyższym poziomie, stąd sukcesy i zainteresowanie naszym klubem. Instruktorzy, którzy są w naszych szeregach, to prawdziwi pasjonaci sportów walki. Potrafią zaszczepić tą pasją młodych i starszych adeptów.


Wiele osób nadal ma mylne spostrzeżenie na temat taekwondo i kickboxingu. Traktują to jedynie jako umiejętność samoobrony. A te sztuki walki oddziałują przecież także na sferę duchową. Jakie zmiany zachodzą w umyśle trenującego tego rodzaju walki?

BW. Odpowiem krótko i konkretnie. UKS Dragon skupia się przede wszystkim na wychowaniu w duchu zasad fair play. Uczy dyscypliny, szacunku do drugiego, systematyczności oraz sumienności i to wszystko składa się na całokształt zawodnika.

Co było i jest waszą koronną konkurencją?

BW. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, iż trener Rafał Bagiński oraz ja jesteśmy trenerami Kadry Narodowej Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF w walce sportowej. W kickboxingu wyróżniamy wiele formuł walki. My poświęcamy uwagę formule light-contact oraz full-contact. W taekwondo natomiast wyróżniamy walkę sportową, techniki specjalne ( kopanie packi na danej wysokości), układy formalne TUL ( układ cisów i kopnięć w powietrzu ). Zatem najsilniejszą stroną UKS Dragon jest walka sportowa.

Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat naszego klubu, zapraszam na naszą stronę internetową: www.KS-DRAGON.pl

 

Rozmawiała

Agnieszka Lech, ZS 12/2019


fot. KS DRGON

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content