Zdobyli koronę maratonów

Jak zdobyć ten skarb? Kto może cię koronować? O tym wszystkim opowiedziała nam jedna z uczestniczek, Liliana Żmija, która wraz z mężem i przyjaciółmi przeżyła tę przygodę.

Inicjatorem Korony Maratonów Polskich są organizatorzy Cracovia Maraton. Można ją włożyć z czystym sumieniem w momencie ukończenia 5 głównych polskich maratonów (Cracovia, Dębno, Wrocław, Warszawa, Poznań) w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty rozpoczęcia pierwszego startu spośród wyznaczonych biegów (można zacząć od każdego z nich). Przygoda czwórki w składzie: Marek Goździcki, Agnieszka Goździcka, Arkadiusz Iwanowski i Liliana Żmija rozpoczęła się w Poznaniu w 2017 roku. Następnie był Maraton Dębno 8-04-2018, Maraton Wrocław 9-09-2018, Maraton Warszawski 30-09-2018 i Cracovia Maraton 28-04-2019, który był zwieńczeniem „Korony”.

– Wytężone treningi, których zadaniem było przygotowanie nas do pokonania 42km 195m, opłaciły się, choć czasami zastanawialiśmy się wszyscy: po co nam to wszystko? – relacjonuje Liliana Żmija. Jerome Drayton powiedział kiedyś: „Opisać przeżycie, jakim jest maraton, komuś, kto nigdy tego nie doświadczył, to jak próba opisania koloru komuś, kto urodził się ślepy”. – Tak naprawdę nie liczy się czas, jaki uzyskasz na mecie każdego z maratonów. Najważniejsze to podjąć wyzwanie i konsekwentnie startować we wspomnianych imprezach. No i dobiec do mety każdego z nich – mówi. – Podczas naszej 19-miesięcznej przygody każdy z nas uzyskał wyśmienite czasy, tzw. życiówki – wspomina Liliana. Udało im się wybiegać: Marek Goździcki: Warszawa – 4:29:31, Agnieszka Goździcka: Poznań – 4:17:24, Arkadiusz Iwanowski: Kraków – 3:57:01, Liliana Żmija: Kraków – 3:52:17. – Nasza przygoda na tym się nie kończy. Nadal ostro trenujemy, przygotowujemy się do startów, nie zwalniamy tempa. Mamy ambitne plany – zapowiada zawodniczka. Kolejnym ich wyzwaniem jest bieg górski Garmin Ultra Race na dystansie 54km już we wrześniu. Oprócz tego w tym roku planują jeszcze 2 starty na dystansie maratońskim – 5 Sanprobi Maraton Szczeciński oraz Maraton Puszczy Goleniowskiej. – Jesteśmy zgraną „paczką”, która nawzajem napędza się do działania i nie zwalnia. Jeżeli jest chwila zwątpienia, to ja jestem osobą, która przegania czarne chmury i motywuje do dalszego działania – mówi Liliana Żmija.

al, ZS 10/2019

fot. Liliana Żmija

Arkadiusz Iwanowski, Liliana Żmija,  Marek Goździcki i Agnieszka Goździcka zdobyli koronę maratonów

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content