Przepełnione kontenery na ubrania

Kontenery na niepotrzebną odzież znajdują się w wielu miejscowościach. Często się zdarza, że są przepełnione i wokół nich panuje bałagan.

Firma Wtórpol odpowiedzialna za pojemniki na terenie całego kraju opróżnia je 2 razy w miesiącu. Zdarza się, że wcześniej są już zapełnione. Widząc zalegające ubrania, można zgłosić taką sytuację pod numerem 507-614-250. Od momentu zgłoszenia obsługa ma 48 godzin na ich posprzątanie. Ubrania z kontenerów trafiają na sortownię, skąd te w najlepszym stanie firma sprzedaje do sklepów z odzieżą używaną, a pozostałe zostają poddane dalszemu recyklingowi. Wrzucając zużyte tekstylia do kontenerów, dbamy o środowisko, gdyż rzeczy zamiast znaleźć się na wysypisku śmieci, są ponownie wykorzystane. System prowadzenia segregacji przez samorządy nie obejmuje tekstyliów. Nie ma osobnych worków na niepotrzebne ubrania i wszystko, co jest z materiału wykonane. To, co wrzucimy do kubła na odpady mieszane, znajdzie się w sortowni odpadu zmieszanego, przy czym jest to odpad najdroższy, za który najwięcej płacimy. – Nic, co trafi do naszego pojemnika, nie trafia na wysypisko – mówi rzecznik firmy Wtórpol Mateusz Bolechowski. – Aby zmniejszyć ilość śmieci niesegregowanych, warto tekstylia wrzucać do kontenerów PCK lub ECO TEXTIL – dodaje.

Wrzucając tekstylia do kontenerów, pomagamy nie tylko środowisku, ale także niepełnosprawnym. Część zysków z recyklingu trafia bowiem do fundacji Ecotextil. Fundacja realizuje od ponad 5 lat autorski program „Rower dla Niepełnosprawnego”, przekazując dla osób niepełnosprawnych, starszych, ośrodkom specjalnym całkowicie bezpłatnie rowery trzykołowe rehabilitacyjne. Rowery są tak skonstruowane, że nawet osoba, która ma problemy z chodzeniem, może na nich jeździć czyli np. osoby po udarze. – Do tej pory przekazaliśmy takich rowerów ponad 5,5 tysiąca – dodaje M. Bolechowki. Aby proces recyklingu przebiegał jak najsprawniej, należy wrzucać torby z ubraniami do kontenerów, a nie zostawiać je obok nich. Mokre i porozrzucane ubrania trudniej się przetwarza.

jc, Ziemia Strzelecka 2/2019

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content