Ostatnia sesja tej kadencji

W piątek 12 października odbyła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miejskiej.

Radni przyjęli uchwały, które dostosowują lokalne prawo do zmian przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Od nowej kadencji obywatele będą mieć bowiem większy udział w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Będą mieć też tzw. inicjatywę uchwałodawczą, w naszej gminie grupa, która może taką inicjatywę podjąć ma liczyć minimum 200 osób. Taka uchwała ma być później omawiana na sesjach Rady Miejskiej. Została też podjęta uchwała w sprawie nadania statutu żłobkowi samorządowemu. Mirosława Niedźwiedź zapytała, czy była brana pod uwagę opinia dyrektor żłobka. Burmistrz Mateusz Feder potwierdził. Radna zapytała jeszcze, czy badania geologiczne pod budowę cmentarza na terenie przy ul. Słonecznej będą wiarygodne, skoro obecny rok był bardzo suchy. – Mamy nadzieję, że tak, to będą bardzo szczegółowe badania, poza tym w 2008 roku były już robione i wyszły pozytywne. Teraz zlecamy je ponownie, ponieważ chcemy mieć większą pewność, że ten teren nadaje się pod budowę cmentarza – odpowiedział burmistrz.

Jan Sagan zabrał głos w sprawie strony na Facebooku „Historia Strzelec”, która ma być zamknięta. – Pan, który ją prowadzi, chce wygasić stronę. Może Strzelecki Ośrodek Kultury zająłby się tą stroną? – zaproponował radny.

Sołtys Przyłęgu Marcin Tarnowski podniósł temat aut pędzących przez jego wieś oraz bezpieczeństwa mieszkańców, poprosił gminę o pomoc w rozmowach z GDDKiA w sprawie wprowadzenia zabezpieczenia na tej drodze. Światła nie wchodzą w grę, barierki również. Wiceburmistrz Mateusz Karkoszka odparł, że sprawa jest trudna do rozwiązania, warunki nie pozwalają na zamontowanie barierek przy chodniku koło sklepu, gdyż jest to wąski chodnik i wózku inwalidzkie będą miały problem z przejazdem. – Podejmiemy jeszcze rozmowy, ale obawiam się, że wyczerpują się możliwości – powiedział.

Bożena Mrożek powiedziała, że mieszkańcy proszą o wyrównanie poboczy w Brzozie. Samochody mają problem z mijaniem. – Szkoda, że nie ma dyrektora Eryka Szurko, ponieważ mam do niego prośbę. W Spichlerzu odbywał się turniej szachowy, chłopiec na wózku inwalidzkim miał problem z wydostaniem się z budynku. Czy jest możliwość zrobienia zjazdu, by wózki mogły wyjeżdżać? – pytała radna. – Chciałam się też odnieść do sytuacji z poprzedniej sesji. Szkoda, że nie ma sołtysa Cejmera, który zabłysnął na ostatniej sesji. Wymyślanie i oczernianie ludzi na forum sesji nie powinno mieć miejsca. Było 45 sesji, pał sołtys nie zabłysnął na żadnej – powiedziała Bożena Mrożek dodała, że zachowanie sołtysa było według niej niestosowne.

Mirosława Niedźwiedź odczytała list z podziękowaniami do wszystkich, z którymi współpracowała przez ostatnią kadencję, podkreśliła m.in., że brakowało jej przepływu informacji, wiele działań podejmowanych było bez informowania radnych, życzyła przyszłym radnym, by ich przewodniczący nie podejmował decyzji sam, poprosiła o działania zgodne z literą prawa, ponieważ w jej ocenie nie wszystko, co działo się w obecnej kadencji, było przeprowadzone zgodnie z prawem. Józef Waszak odpowiedział m.in., że wiele wątpliwości wyjaśnianych było na komisji lub po sesji, według niego ostatnia sesja nie jest odpowiednim czasem na poruszanie takich tematów, dodał, że według niego radna chciała być w centrum uwagi.

Jadwiga Janusz z kolei powróciła do tematu ufundowania przez radnych roweru na koncert charytatywny. Temat padł również na wrześniowej sesji. Przewodnicząca przytoczyła treść e-maila wysłanego do radnych, w którym informowała o zamiarze ufundowania takiej nagrody w loterii. E-maila dostali prawie wszyscy radni, a ci którzy go nie otrzymali, byli informowani telefonicznie. – Chciałabym się odnieść do zarzutu, że rada nie została poinformowana, co jest nieprawdą i myślę, że wypadałoby powiedzieć „przepraszam” – dodała Jadwiga Janusz.

Podziękowania za mijającą kadencję złożyli też niektórzy radni, a przewodnicząca dodatkowo wręczyła radnym kwiaty oraz podarunki. Jan Sagan dodał, że według niego jednym z najważniejszych tematów dla przyszłej kadencji jest zadbanie, by tereny za starostwem były przeznaczone na rekreację sportową i dodał, że potrzeba tu dużo dobrej woli.

Renata Tokarska

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content