Śpią na ławkach i piją na oczach dzieci

Pozbycie się ich jest praktycznie niemożliwe. Śpią, żebrzą, czasami obrażają, a nawet załatwiają potrzeby fizjologiczne w miejscach publicznych. Mieszkańcy skarżą się, że coraz częściej w miejscach publicznych bezdomni uprzykrzają im życie. Można ich spotkać w parkach, na przystankach, ale także na odnowionych skwerach.

Osobami pod wpływem alkoholu, które zakłócają porządek zająć powinna się policja. – Systematycznie prowadzimy interwencje, gdy otrzymamy takie zgłoszenie. Podczas rutynowych patroli prowadzonych na terenie miasta takie osoby są również pouczane. Leżenie na ławce, spanie, picie alkoholu, krzyczenie, czy zaczepianie ludzi, to wszystko kwalifikuje się pod wybryk nieobyczajny i podlega karze. Spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym grozi mandatem w wysokości 100 zł – mówi sierż. szt. Tomasz Bartos, rzecznik strzeleckiej policji. Jednak zajmowanie się takimi osobami jest sporym problemem. Niewiele dają mandaty, czy pouczenia – Środki prawne, które możemy zastosować interweniując w takiej sytuacji, są niewielkie. Poza tym, dopóki ktoś nie pije alkoholu, bądź nie zaczepia ludzi, nie ma go za co karać. Samo siedzenie nie jest zabronione, nawet jeśli delikwent niezbyt schludnie wygląda, czy brzydko pachnie. Niemniej jednak jeżeli jesteśmy świadkami sytuacji, gdzie łamane jest prawo należy to natychmiast zgłosić dzwoniąc pod numer alarmowy bądź dokonać takiego zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na pewno zainterweniujemy – dodaje rzecznik.

Tu pojawia się znów pytanie, gdzie są patrole rowerowe, które w odpowiedni sprzęt wyposażyła dwa lata temu nasza gmina? Być może ich obecność odstraszyłaby zakłócających porządek. – Jeśli chodzi o patrole rowerowe, to są one przede wszystkim nastawione na wykroczenia porządkowe w parkach i nad jeziorami, jednak z powodu sezonu urlopowego i ograniczeń kadrowych do tej pory odbyły się dwie takie wizytacje. Wiemy, że mieszkańcy ich oczekują i w miarę naszych możliwości będziemy się starać by takie służby pojawiały się częściej – mówi policjant.

Bezdomni śpiący na ławkach to dosyć częsty widok w ciepłe, słoneczne dni. – foto.red.

Artykuł pochodzi z wydania papierowego Ziemi Strzeleckiej nr 14/2018.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content