Dziękowali za tegoroczne plony

     Sobotnie popołudnie 9 września upłynęło mieszkańcom gminy pod znakiem zabawy dożynkowej. Gminne Święto Plonów odbyło się w Wielisławicach. Choć mijające lato było dla rolników wyjątkowo trudne, mieszkańcy podkreślali, że mają wiele powodów do okazania wdzięczności za ciężką pracę gospodarzy.

Święto Plonów rozpoczęła uroczysta msza święta, a zaraz po niej główną drogą Wielisławic przeszedł tradycyjny korowód dożynkowy. Jak co roku przewodniczyli mu starosta i starościna, którymi tym razem obwołano Józefę Najder z Wielisławic i Dariusza Sosińskiego z Bronowic. Obecny na uroczystościach dożynkowych wojewoda Władysław Dajczak podkreślił m.in., jak dużą wagę polski rząd przywiązuje do kwestii pomocy rolnikom. Przekazał również puchar, który ufundował w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

W programie dożynkowym znalazł się Blok Tradycji i Kultury Lokalnej, w trakcie którego przed publicznością zaprezentował się ZTL Krajna, Brzozowianki, Gościmczanki, Górkowianki i Macierzanka. Tuż po nich na scenę zawitały dzieci ze świetlicy z Sokólska w kowbojskim tańcu oraz seniorki z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora z Niemiec. Warto nadmienić, że przyjaciele z Niemiec przywieźli tradycyjny niemiecki wieniec dożynkowy oraz przebrali się w niemieckie kostiumy XIX-wiecznych gospodarzy. Bardzo miłym punktem uroczystości było wręczenie kosza podarunkowego Krzysztofowi Pawłowowi, który w rankingu Agroliga 2017 zdobył drugie miejsce, zyskując tym samy tytuł wicemistrza województwa lubuskiego w kategorii Rolnik.

Komisja konkursowa w składzie: przedstawicieli ZTL Krajna Alina Michalak i Danuta Ławnik, Agnieszka Stocka-Jankowska z ARiMR, przewodniczący Rady Powiatu Marek Halasz oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Janusz dokonała wyboru najpiękniejszego wieńca. I miejsce, nagrodę główną i puchar wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka powędrował do Sokólska. II miejsce przyznano Lipim Górom, a III Wielisławicom.

O godzinie 16:30 rozpoczął się emocjonujący II Wielki Turniej Sołectw, w którym drużyny Bronowic, Brzozy, Sokólska, Sidłowa, Strzelec Klasztornych i Wielisławic walczyły o kolejne punkty. Zawodnicy jeździli na taczce, rzucali workiem, ścigali się w torze przeszkód, liczyli zapałki, a nawet szukali jaj w ogromnym stogu słomy. Dwie godziny później, po chwili oddechu wystartowali w Wyborach Wzorcowej Gospodyni i Wzorcowego Gospodarza. Tam rozpoznawali ziarna nasion i zbóż, ubijali białko na czas, wbijali gwoździe i odgrywali scenki tańca w remizie. Wzorcową Gospodynią Gminnych Dożynek 2017 została Anna Ledzianowska z Wielisławic, tuż za nią była Barbara Sosińska z Sokólska, a na trzecim miejscu uplasowała się Bożena Mrożek z Brzozy.

Wzorcowym Gospodarzem został Stanisław Ślebocki z Brzozy, na drugim miejscu znalazła się Janusz Jarząbek z Bronowic, a na trzecim Monika Gorzko, która z powodu braku chętnego w Strzelcach Klasztornych, zastępowała tam mężczyznę. Sędziami turnieju byli Adam Roszak i Łukasz Sitarz. Suma trzech składowych tj. konkursu wieńców, konkurencji sportowych i wyborów wzorcowych gospodyń i gospodarzy dała nam wyniki II Wielkiego Turnieju, w którym miejsce VII zajęły Lipie Góry, VI Sidłów, V Strzelce Klasztorne a IV Bronowice. W czołówce rywalizacji znalazły się, na III z nagrodą finansową 500,00 zł Brzoza, na II miejscu z nagrodą 700,00 zł Sokólsko i na I miejscu z nagrodą finansową 1000,00zł Wielisławice. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół Fenomen. Całość zamknęła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom za wsparcie organizacji wydarzenia i ufundowanie nagród w Turnieju, w szczególności ARiMR w Strzelcach Krajeńskich, SKR w Strzelcach Krajeńskich, Nadleśnictwu Strzelce Krajeńskie, Starostwu Powiatowemu, przewodniczącemu Rady Powiatu, Kwiaciarni „Joanna”, Izabeli Mazurek, a także sołectwom za obecność i wspaniałą zabawę.

Dożynki zostały zrealizowane dzięki dotacji z gminy Strzelce Kraj. w wysokości 20 tys. zł.

 

 

Anna Biały

fot. SOK, LUW

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content