Komunistyczne pozostałości do usunięcia

2 września 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jak się okazuje ustawa ta dotyczy również naszej gminy.

Jak informuje ustawodawca, samorządy mają rok na wprowadzenie odpowiednich zmian. – Zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia listy pomników znajdujących się na terenie naszej gminy. Póki, co nie otrzymaliśmy, żadnych wytycznych, co do dalszego postępowania w tej sprawie. – mówi Mateusz Feder, burmistrz. W naszej gminie dekomunizacji ulec mogą 2 pomniki: pierwszy gen. Karola Świerczewskiego z 1978 r., który znajduje się w Lipich Górach i jest pamiątką po stacjonującym w marcu 1945 roku we wsi Sztabie II Armii Wojska Polskiego. Drugi pomnik znajduje się w Parku Miejskim w Strzelcach Krajeńskich i jest on poświęcony poległym żołnierzom Armii Czerwonej. Pomnik w formie obelisku odsłonięto w 1954 r. Na jego froncie po pięcioramienną gwiazdą umieszczono napis „Bohaterom Armii Czerwonej poległym w walce o wyzwolenie Polski Ludowej. Społeczeństwo M. Strzelce Krajeńskie”. Pomnik stoi od strony ulicy Gorzowskiej. – Jest pomysł, by skansen komunistycznych pomników powstał w Bornem Sulinowie. Koszty całej inwestycji ma pokryć Skarb Państwa.- Pomnik, który znajduje się w Strzelcach naprzeciwko Urzędu miasta oficjalnie nie figuruje w żadnych dokumentach, jako pomnik i w razie jakiś inwestycji może on zostać zburzony – dodaje burmistrz.

Jeżeli chodzi o komunistyczne nazwy ulic to w naszej gminie jest jedna ulica, która wymagałaby zmiany, gen. Karola Świerczewskiego w Lipich Górach. Nazwa ulicy miała być zmieniona kilka lat temu, ale jej mieszkańcy nie wyrazili na to zgody. Jeżeli chodzi o zmianę ulic to nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Inne komunistyczne nazwy ulicy w naszej gminie zostały zmienione już na początku lat 90. Przypomnijmy, że w samych Strzelcach takich ulic było 10: Bolesława Bieruta (dziś: Ks. Stefana Wyszyńskiego), ul. Feliksa Dzierżyńskiego (dziś: ul. Brzozowa), Mariana Buczka (dziś: ul. Ks. Jerzego Popiełuszki), ul. 1-go Maja(dziś: ul. Marii Konopnickiej), gen. Karola Świerczewskiego (dziś: ul. Józefa Piłsudskiego), Obrońców Stalingradu (dziś: ul. Gorzowska), gen. Franciszka Jóźwiaka (dziś: ul. Katedralna), Plac XXX- lecia PRL (dziś: Rynek Miejski im. Tadeusza Federa), Janka Krasickiego (dziś: ul. Targowa), Armii Czerwonej (dziś: ul. Grodziska), 22-go Lipca (dziś: 11-go Listopada) i jedna ulica w Bobrówku: Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (skrót:ZBOWiD) – dziś ul. Strzelecka i ul. Choszczańska.

Artykuł pochodzi z papierowego wydania „Ziemi Strzeleckiej” z dnia 2 marca 2017 r.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content