Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona w województwie lubuskim. Na terenie powiatu strzelecko – drezdeneckiego funkcjonuje od 9 września. Każdy mieszkaniec może podzielić się z policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył.
Mieszkańcy województwa lubuskiego mogą przekazać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się na:
– informacjach gromadzonych w policyjnych systemach informatycznych,
– informacjach pozyskiwanych od społeczeństwa w trakcie: bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
– informacjach pozyskiwanych od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy lubuskiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Na podstawie materiałów prasowych KPP w Strzelcach Kraj.