Ruszyły kontrole szamb

Wszyscy mieszkańcy gminy, którzy mają szamba lub przydomowe oczyszczalnie, dostaną wezwanie do stawienia się w Urzędzie Miejskim. Jest to związane z rządowymi przepisami, które nakazują gminom sporządzić spis nieruchomości i kontrolę wywozu nieczystości. 

W naszej gminie takie kontrole rozpoczęły się w tym tygodniu. – Mieszkańcy, którzy mają przydomowe szamba lub oczyszczalnie, dostają urzędowe pismo, w którym prosimy o stawienie się w Urzędzie i okazanie umowy na wywóz nieczystości oraz potwierdzenia dokonanego wywozu z ostatnich 3 miesięcy. Mogą to być rachunki, paragony, faktury – informuje Artur Skotarczak z Urzędu Miejskiego. 

Cała akcja ma potrwać około pół roku i zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku do sierpnia gmina musi mieć skontrolowane wszystkie nieruchomości. – Według naszych danych dotyczyć to będzie około 600 nieruchomości – dodaje Artur Skotarczak. 

Należy też mieć na uwadze, że gmina nie wysyła do domów urzędników, którzy na miejscu kontrolują rachunki i pobierają jakiekolwiek opłaty czy kary w przypadku braku rachunków za wywóz. Tego typu oszustwa już się pojawiają w niektórych regionach Polski. – Mieszkańcy dostają od nas jedynie pismo i muszą się stawić w Urzędzie, nikt do nich nie przychodzi, by pobierać jakiekolwiek opłaty – zaznacza urzędnik. 

Rt 

You may also like...

Skip to content