Pomniki, które stworzyła natura

Pomniki przyrody to jedne z najstarszych form ochrony przyrody. W naszej gminie mamy ich 15.

Najczęściej pomnikami przyrody zostają wiekowe, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy, głazy, skały, jaskinie, wodospady, źródła. Te okazy przyrodnicze są prawnie chronione i pod żadnym pozorem nie wolno ich niszczyć. – Aby taki twór natury mógł zostać wpisany na listę pomników przyrody, musi spełniać kilka kryteriów, najczęściej są to wiek, wysokość czy obwód pnia – informuje Sylwia Kowalewska z Urzędu Miejskiego. Spośród 15 pomników naszej gminy wyróżniamy 3 głazy narzutowe z natury nieożywionej. Można je zobaczyć przy wyjeździe z Gardzka w kierunku Strzelec Kraj., przy drodze z Bobrówka do Machar oraz w lesie położonym obok wsi Żabicko. Pozostałe 12 pomników należy do natury ożywionej. Są to 4 pojedyncze dęby szypułkowe, które znajdziemy w obrębie Buszowa, Tuczna i Dankowa oraz 2 rosnące w skupieniu w Gardzku. Na skraju lasu przy drodze z Wilanowa do Santoczna rośnie klon jawor, drugi klon znajduje się przy drodze gminnej z Ogard na Ogardzki Młyn. Żywotniki olbrzymie znajdziemy w Wilanowie. Rosnące w skupieniu 3 buki pospolite zobaczymy przy drodze z Gardzka do Zwierzyna. Sześć lip drobnolistnych, z czego 4 obok siebie w Ogardach, pozostałe dwie w Tucznie i Gardzku. Te wyjątkowe twory natury można poznać po umieszczonej urzędowej zielonej tabliczce z godłem państwowym i napisem – pomnik przyrody.

jp,  „Ziemia Strzelecka”, numer 22/2018

Głaz w Gardzku, który jest pomnikiem przyrody

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content