MICHAŁ PALUTA ósmy w rywalizacji młodzieżowców

Michał Paluta ukończył wyścig Mistrzostw Świata ze startu wspólnego młodzieżowców w Bergen na ósmym miejscu. 21-latek poprawił osiągnięcie Alana Banaszka, który przed rokiem w Katarze był dziesiąty. Kolarz osiągnął tym samym najwyższą lokatę w historii startów na mistrzostwach świata w kategorii U-23.

Kolarze do lat 23 rywalizowali w norweskim Bergen na dystansie 191 km. Francuz wyprzedził na mecie Lennarda Kämnę z Niemiec, z którym uciekał przez ostatnich 7 km. Obaj byli o 3 sekundy szybsi od zasadniczej grupy, z której najszybciej finiszował Duńczyk Michael Carbel Svendgaard. Na starcie wyścigu stanęło pięciu Polaków, w tym czterech z zespołu CCC Sprandi Polkowice: Alan Banaszek, Piotr Brożyna, Kamil Małecki i Michał Paluta. Z tego grona najwięcej szans na dobrą pozycję wydawał się mieć Banaszek, który na ubiegłorocznych MŚ w tej kategorii wiekowej zajął dziesiątą lokatę. To nie on jednak, tym razem, był najszybszym z biało-czerwonych. W 37-osobowej grupie, która finiszowała trzy sekundy po złotym i srebrnym medaliście najlepszy był kolega klubowy Banaszka, wychowanek LKS POM Strzelce – Michał Paluta. Obecnie zawodnik CCC Sprandi Polkowice został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Jak relacjonuje kolarz podczas finiszu był lekko przymknięty i nie ryzykował bardzo mocno. Było nerwowo. Każdy walczył o medal mistrzostw świata. Niektórzy bardzo ryzykowali w zakrętach, Michał czekał do ostatniej prostej. Może mógł być bardziej z przodu, przesunąć się trochę wcześniej, ale wyścig tak właśnie się potoczył. Oczywiście strzelczanin bardziej byłby zadowolony z brązu, ale ze swojego ósmego miejsca i tak jest usatysfakcjonowany, biorąc pod uwagę, jak trudny i selektywny był to wyścig. Sukces Michała to również ogromny sukces i duma Gminy Strzelce, której flaga z herbem okazała się być największą w czasie startu peletonu mistrzostw.

Artykuł pochodzi z papierowego wydania Ziemi Strzeleckiej z numeru 17/2017.