Ostatnie zarybianie w 2024 – do jeziora trafiły sandacze, liny i karasie
W grudniu gmina przeprowadziła ostatnie w 2024 roku zarybianie. Do jeziora wpuszczono sandacza, lina i karasia.
Zarybianie narybkiem jesiennym odbyło się 3 grudnia. Jak informował ichtiolog Przemysław Czerniejewski, ryby były w bardzo dobrej kondycji i szybko rozpłynęły się po jeziorze.
Gmina zgodnie z operatem rybackim od 10 lat wpuszcza do strzeleckich jezior narybek w ilości 80 kg węgorza, 250 kg szczupaka, 100 kg lina i 200 kg sandacza.
– Od połowy roku 2024 obowiązuje nowy operat rybacki, który powiela dotychczasowy sortyment oraz wzbogaca go o karasia pospolitego w ilości 30 kg – informuje Sylwia Kowalewska z Urzędu Miejskiego.
Czasami dostawa nie jest w stanie dostarczyć narybku jesiennego w przypadku szczupaka czy sandacza, związane jest to z naturalnym procesem wylęgowo-hodowlanym. Wówczas narybek jesienny zastępowany jest letnim. Ilość narybku letniego oblicza się według procentu przeżywalności.
W grudniu w Urzędzie Miejskim odbyła się kontrola użytkowania obwodu rybackiego Jeziora Klasztorne Górne na kanale Młynówka, którą przeprowadziły Wody Polskie.
– Jej głównym celem było sprawdzenie poprawności prowadzenia dokumentacji gospodarki rybackiej pod względem zgodności protokołów zarybień oraz innych dokumentów z nimi związanych – informuje Sylwia Kowalewska. – Wnioski z kontroli stwierdzają, że gmina wywiązuje się z obowiązku prowadzenia dokumentacji gospodarki rybackiej – dodaje.
Ponadto co 2 lata gmina kontrolowana jest również przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który pozytywnie ocenia wypełnianie obowiązków prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.
Rt