Hulajnogą elektryczną tylko z kartą rowerową
Do naszej redakcji zgłosiła się czytelniczka, która została potrącona przez kierującego hulajnogą elektryczną. – Coraz więcej takich pojazdów pojawia się na chodnikach. Młodzież mknie, nie patrząc na przechodniów – poskarżyła się strzelczanka. Jakie są zasady bezpiecznego używania hulajnogi elektrycznej?
Strzelczanka opowiedziała naszej redakcji, że spacerując z psem nad jeziorem, została potrącona przez młodego człowieka na hulajnodze elektrycznej. – To było dziecko, na oko 11-12 letnie, które na dodatek nie zatrzymało się, by sprawdzić, czy nic mi nie jest. Upadłam, mocno stłukłam biodro, do tej pory mam problem z poruszaniem się – opowiadała nam kobieta. – Czy takimi hulajnogami można poruszać się po ścieżkach dla pieszych, po chodnikach? – zapytała naszej redakcji.
Kierujący hulajnogą powinien korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych oraz rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
– Korzystanie z jezdni jest zabronione, z wyjątkiem takiej, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę i brakuje drogi dla pieszych i rowerów – informuje rzecznik prasowy policji Tomasz Bartos. Hulajnogami można więc poruszać się po chodnikach, ale z zastosowaniem odpowiednich zasad. I tylko wtedy, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki dla rowerów. Kierujący powinien dostosować prędkość do pieszych, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować przechodniom pierwszeństwa i nie utrudniać im ruchu.
A od jakiego wieku można poruszać się na hulajnodze elektrycznej?
– Dziecko w wieku do 10 lat nie może poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach – informuje Tomasz Bartos. – Wyjątek stanowi poruszanie się hulajnogą elektryczną w strefie zamieszkania, ale jest to możliwe wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby, które ukończyły 10 lat, ale nie ukończyły 18 lat, aby kierować hulajnogą, muszą posiadać uprawnienia: kartę rowerową, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – dodaje.
Rt