Czy powstanie u nas Centrum Usług Społecznych?
Centra Usług Społecznych zyskują na popularności w całej Polsce i coraz więcej gmin decyduje się na stworzenie takiej instytucji. Także nasz samorząd przymierza się do powołania centrum. Miałoby ono powstać z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centra Usług Społecznych to nowe jednostki organizacyjne gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, która ma służyć rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Centra są także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych. Takie instytucje działają już w wielu gminach w Polsce. Nie oznacza to jednak, że przeciążone licznymi zadaniami samorządy tworzą nowe jednostki, które przecież trzeba utrzymać. Takie centra powstają bowiem z „mopsów”, a ich działania umożliwiają szerszy zakres świadczenia usług na rzecz społeczności lokalnej.
– Między innymi w zakresie wspierania osób starszych, z niepełnosprawnością, rodzin, a także pobudzania aktywności wśród mieszkańców gminy – wyjaśnia zastępca dyrektora M-G OPS Joanna Węglarz. – Zadania pomocy społecznej pozostają niezmienione w strukturach takiego Centrum, stając się jednym z działów CUS – dodaje.
Jeszcze w tym roku nasz M-G OPS chce przystąpić do projektu, który umożliwi pozyskanie środków na przekształcenie w Centrum.
– Trzeba zrobić krok do przodu i wyprzedzić nieco czas, dlatego chcemy, by w naszej gminie powstał CUS, który obejmie szerszy zakres pomocy i opieki społecznej – komentuje burmistrz Mateusz Feder.
Pracownicy opieki i gmina przygotowują się do tego, między innymi odwiedzając inne centra i obserwując, jak działa ono w praktyce.
– 13 stycznia byliśmy wspólnie z burmistrzem w Jarocinie, gdzie działa CUS – wyjaśnia Joanna Węgrzyn. – Centrum funkcjonuje tam od około 5 lat. To gmina większa od naszej, położona w obszarze o trochę innej strukturze niż Strzelce Krajeńskie, jednak wiele z działań prowadzonych przez Jarocin może posłużyć naszej gminie jako przykład. W szczególności prowadzony tam Klub Dziecięcy, który oferuje usługi dla dzieci i ich rodziców już od wczesnych miesięcy życia. Usługi obejmują nie tylko zabawę i wspólne spędzanie czasu, ale również wsparcie specjalistów – tłumaczy.
Na młodych rodzinach chciałaby także skupić się nasza gmina.
– Podobnie jak inne miasta nacisk kładziemy na młode rodziny z dziećmi i dla nich chcemy, aby powstało miejsce zabaw z małpim gajem, gdzie będzie można wyprawić m.in. urodziny. Dodatkowo dla tych, którzy potrzebują pomocy, byliby dostępni specjaliści – mówi burmistrz.
Ponadto w Jarocinie funkcjonują mieszkania wspomagane dla osób starszych i z niepełnosprawnością.
– Są odpowiedzią na zmieniającą się sytuację społeczno-demograficzną w całej Polsce. Przybywa osób w wieku starszym, które nie mają w pobliżu rodziny, a dzięki takim mieszkaniom mogłyby dłużej pozostać w swoim środowisku – mówiJoanna Węgrzyn.
Problem starzenia się społeczeństwa i zapewnienia seniorom opieki staje się bowiem coraz poważniejszy. Bardzo drogie utrzymanie w DPSach powoduje, że gminy dokładają na ten obszar coraz więcej. DPSy są także mocno przepełnione i na miejsce czeka się czasami bardzo długo.
– Z tym problemem już się mierzymy i chcemy reagować wcześniej. Stąd mieszkania chronione. Wówczas starsza osoba nie musi iść od razu do domu pomocy społecznej, ale może przenieść się do mniejszego mieszkania i pozostać w swoim mieście, wśród znajomych – tłumaczy Mateusz Feder.
W Jarocinie takich mieszkań jest około 40 i wszystkie są zajęte. W naszej gminie pod usługi CUS miałoby zostać zaadaptowane piętro po SEC. To w sumie 300 metrów.
Aktualnie MG- OPS prowadzi badania ankietowe wśród mieszkańców gminy.
– Chcemy rozeznać nie tylko ich potrzeby, ale też potencjał. Wyniki ankiet posłużą do stworzenia diagnozy, a na jej podstawie będziemy mogli bardziej szczegółowo określić kierunki przyszłych działań – wyjaśnia Joanna Węgrzyn.
Ankiety można wypełnić online do 24 stycznia. Są dostępne na stronie M-G OPS i skierowane do 3 grup odbiorców: osób dorosłych, młodzieży od 13. roku życia i dla organizacji pozarządowych.
Rt