Remonty za dotacje

Na gminnych drogach praca wre! Niebawem lepszy dojazd uzyskamy na trasie Wielisławice-Bronowice oraz na trzech ulicach w Lipich Górach. W przyszłym roku natomiast prace czekają w Wełminie. Wszystko to za dotacje zewnętrzne. 

 

Program Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg określał, że można złożyć wnioski na zdegradowane drogi, czyli wyłącznie remonty, a nie budowę nowych dróg. – Gmina mogła złożyć maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie na przywrócenie zdegradowanych dróg do ich stanu pierwotnego i tyle złożyła. Jedno zadania mogło dotyczyć remontu maksymalnie 3 odcinków dróg powiązanych ze sobą punktem wspólnym np. skrzyżowaniem, jak w przypadku Lipich Gór – wyjaśnia Adam Roszak z Urzędu Miejskiego. Inwestycja w Lipich Górach już ruszyła. Prace trwają na ul. Ludowej, Lipowej i Ogrodowej. Łączna długość remontowanych dróg wynosi 1304,47 m. Gmina dostała na te remonty 305 tysięcy, a 203 to wkład własny. 

Na remont drogi Wielisławice-Bronowice od skrzyżowania z drogą wojewódzką gminie udało się pozyskać ponad 335 tysięcy dotacji, a wkład własny to ponad 223 tysiące. Odcinek ma w sumie długość 1254,24 m. – Zapewne mieszkańcy Bronowic mogą się dziwić, dlaczego nie został wyremontowany odcinek brukowy między świetlicą a fermą norek. Ale ten program nie dofinansował takich dróg. Wykonaliśmy jednak dokumentację i na ten odcinek, więc jeśli pojawią się kolejne programy unijne czy rządowe, będziemy chcieli zgłosić i ten fragment, który niewątpliwie wymaga remontu – wyjaśnia burmistrz Mateusz Feder. 

W przyszłym roku przebudowę za ponad 2 mln zł czeka zaś drogę o długości 1,4 km w Wełminie. Miasto na ten cel pozyskało prawie 1,5 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego z PROW, a 800 tysięcy dołoży gmina. – Niebawem ogłoszony zostanie przetarg. Firma, która wygra, będzie musiała w pierwszej kolejności wykonać dokumentację, a później przeprowadzić inwestycję. Wszystko musi się zakończyć do czerwca 2025 roku – podsumowuje burmistrz. 

Rt 

You may also like...

Skip to content