Otyłość u dzieci trzeba leczyć

32% polskich dzieci ma nadwagę. Tak wskazuje raport WHO. Nieleczona otyłość prowadzi do wielu poważnych problemów i schorzeń, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową dietę dzieci. 

Otyłość u dzieci najczęściej spowodowana jest nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi już od najmłodszych lat. Nieregularne i niezdrowe posiłki, siedzący tryb życia, duże spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje), wysokoprzetworzona żywność (gotowe dania, fast food) – to tylko część czynników, które sprzyjają tyciu u dzieci. – Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób i może mieć wpływ na skrócenie życia. Ma również znaczenie dla psychicznego zdrowia – przestrzega Główny Inspektor Sanitarny. Niektóre z chorób, jakie mogą spotkać dziecko z nadwagą to m.in. cukrzyca typu 2, insulinooporność, choroby sercowo-naczyniowe, astma, zaburzenia hormonalne. – Otyłość jest chorobą, która zwykle rozwija się powoli. Dlatego postaraj się rozpocząć działania profilaktyczne już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u Twojego dziecka. Nie zmieni ono swojego stylu życia, jeśli pozostali członkowie rodziny go nie wesprą. Dawajcie sobie dobry przykład – doradzają eksperci.

Coraz częściej zdarza się, że rodzice dochodzą do wniosku, iż bez pomocy specjalisty nie dadzą sobie sami rady z problemem otyłości u swoich dzieci. Dietetyk Agnieszka Wianecka notuje sporo takich wizyt w swoim gabinecie. – Dzieci, świadome problemu który ich dotyka, nierzadko sami proszą rodziców o taką konsultację – mówi dietetyczka. – Uważam, że spotkanie z dietetykiem może być ważnym elementem w terapii dziecka czy nastolatka. Dietetyk jest w stanie ocenić dotychczasowe nawyki żywieniowe i wspólnie opracować plan działania, który będzie możliwy do zrealizowania. Często spotykam się z sytuacją, gdy osoby chcące schudnąć (w tym również dorośli), zakazują sobie słodkich czy słonych przekąsek, ale ostatecznie nie są w stanie w swoich postanowieniach wytrwać – dodaje. Według specjalistki nie można całkowicie wyeliminować lubianych przez dziecko produktów. – W ten sposób na dłuższą metę zniechęcimy dziecko do współpracy nawet na długie lata. Dodatkowo sądzę, że bardzo istotne jest wparcie bliskich w trakcie odchudzania. Dlatego zawsze zaznaczam, że warto zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny, a nie tylko dziecka chorującego na otyłość – podsumowuje Agnieszka Wianecka. 

Rt 

You may also like...

Skip to content