Pieniądze na zabytki

Kolejne dobre informację płyną do naszej gminy. Miasto pozyskało dofinansowanie do remontu dwóch kamienic i wymiany witraży w kościele w Sokólsku. W najbliższych latach na zabytki Strzelce wydadzą ponad 5 mln zł!

Tym razem chodzi o blisko 400 tys. zł na remont zabytkowego budynku przy ul. Saperów 19 i 20. W przypadku jednej z kamienic będzie to wymiana dachu i elewacji, w drugiej tylko elewacji, ponieważ prace dekarskie gmina wykonała kilka lat temu. Blisko 60 tys. zł na prośbę parafii popłynie do kościoła w Sokólsku na montaż witraży. Obecnie okna to zwykłe szyby, które nie dodają blasku świątyni. 

Przypomnijmy. W wakacje rząd ogłosił drugi nabór w ramach Polskiego Ładu na remont zabytków. Każdy samorząd mógł zgłosić dziesięć wniosków. Gmina aplikowała na siedem zadań. Nie na wszystkie dofinansowanie zostało przydzielone. – Składaliśmy także na remont dachu na Szkole Podstawowej nr 1, wymianę elewacji i dachu w Centrum Aktywności Społecznej (dawna szkoła przy ul. Zachodniej – dop. red.). Jednak tu w grę wchodziły miliony – słyszymy w Urzędzie Miejskim. 

W połowie lipca państwo ogłosił wyniki pierwszego naboru, w którym Strzelce otrzymały jedne z największych dofinansowań w województwie lubuskim. 3,3 mln zł gmina pozyskała na kapitalną rewitalizację wieży kościelnej w strzeleckiej farze, 560 tys. zł na remont kamienicy przy ul. Północnej 50 i blisko 1 mln zł na modernizację wieży kościelnej w Ogardach.      

– Z pierwszego rozdania otrzymaliśmy już promesę wstępną, po niej mamy 12 miesięcy na procedurę przetargową, ale zrobimy wszystko, by jak najszybciej ogłosić przetarg, myślę, że jeszcze w tym roku. Co do drugiego rozdania, to jeszcze czekamy na promesę. Jak tylko ją otrzymamy będziemy chcieli również niezwłocznie rozpocząć procedurę przetargową – zapowiada Katarzyna Kołupajło, kierownik referatu inwestycji w strzeleckim magistracie. Z pozyskanych pieniędzy cieszy się także konserwator zabytków Błażej Skaziński, który od lat ma czujne oko na teren naszego miasta. 

– Bardzo się cieszę, że pojawiły się środki na remonty zabytków. Pojawiły się możliwości, które pozwolą kompleksowo odnowić strzeleckie zabytki za sprawą jednego gruntownego remontu i nie trzeba takich inwestycji realizować etapami. Świetnie, że wieża kościoła zostanie odnowiona. Świetnie, że dostrzeżone zostały również kamienice, które zostaną objęte remontem – nie kryje satysfakcji Błażej Skaziński. Zauważa jednak, że w jednym czasie na te zadania rząd przeznaczył kilkanaście miliardów złotych. 

– Istnieje obawa, że w momencie równoległej realizacji remontów zabytkowych obiektów w różnych gminach, może pojawić się problem ze znalezieniem specjalistycznych firm, które będą w stanie zrealizować prace konserwatorskie. Obawa dotyczy też firm projektowych, które zajmują się taką specyfiką. Dlatego sugeruję, by jak najszybciej rozpocząć prace i realizacje, bo może pojawić się problem z dostępnością firm, które są w stanie zrealizować dokumentację i przeprowadzić remont z uwzględnieniem prac konserwatorskich – zauważa.

Oko

 

You may also like...

Skip to content