JAKI BYŁ TO ROK?

Rok 2022 dobiega końca. W telegraficznym skrócie przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z minionych dwunastu miesięcy. Na pewno był to rok jubileuszy, ale czego jeszcze?

STYCZEŃ

Gmina z nowym budżetem, na inwestycję zaplanowano aż 21 milionów złotych. Uruchomiony zostaje dodatek osłonowy w ramach tarczy antyinflacyjnej jako wsparcie dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Od stycznia więcej zapłacimy za wykroczenia drogowe w związku z znacznym podniesieniem wysokości mandatów. Udaje się kolejna akcja Caritasu „Paczuszka dla maluszka”. Mierzymy się z kolejną falą koronawirusa, tym razem piątą. W mieście działa Strzelecki Punkt Szczepień Powszechnych. Odbywają się ostatnie uzgodnienia w sprawie obwodnicy. Strzelecka kolegiata zostaje wyposażona w system przeciwpożarowy. Ulica P.C.K. zostaje oddana do użytku. W jednym ze sklepów w mieście, mężczyzna atakuję siekierą. Budynek na rynku zostaje wydzierżawiony pod „Serce Miasta”. W trakcie ferii odbywa się „Biała Zima”, czyli zajęcia dla dzieci i młodzieży. Michał Paluta zostaje członkiem drużyny JBG-2 CRYOSPACE. Mariusz Gil zostaje Mistrzem Polski w przełajach wśród mastersów.

LUTY

Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, strzelecki Sztab zbiera rekordowe 85 tys zł. Starostwo decyduje się na utworzenie ambulatorium na piętrze Zespołu Szkół w Strzelcach, tym samym rezygnując z budowy nowego obiektu. Miasto wydaje nową publikacje pt. „Wymuszona tułaczka”. Kończy się gruntowny remont Szkoły Muzycznej, uczniowie mogą korzystać z wyremontowanych i wyciszonych klas. Wykonano również termomodernizację i zakupiono nowe instrumenty. Umiera Oleh Smoley, muzyk, m.in. współtwórca projektu „Życie raz”, związany z kulturą łemkowską. W spichlerzu odbywa się wystawa R. Nebelskiego „Aparat w plecaku”. LZS Bobrówko wygrywa IV edycję Ligi Halowej. Rozpoczyna się inwestycja w Długiem, gmina na ten cel pozyskała 4,2 mln zł z „Polskiego Ładu”. Miasto liczy straty po nawałnicy „Dudley”. Najbardziej ucierpiał dach szkoły w Tucznie, przystanek w Brzozie. W mieście i gminie jest wiele połamanych drzew. Miasto instaluje kolejne kamery. Teraz w internecie możemy oglądać nie tylko rynek, ale również basztę. Na walentynki Mariusz Ambrożuk serwuje świetny koncert akordeonowy. 5 lecie obchodzi Strzelecki Klub Filmowy, w ramach jubileuszu odbywa się koncert muzyki filmowej. Gmina inwestuje w bazę sportową. W Gardzku, Lipich Górach i Buszowie instalowane jest automatyczne nawodnienie. Na Ukrainie wybucha wojna.

MARZEC

Strzelczanie organizują koncert „Razem dla Ukrainy”, udaje się zebrać 100 tys zł. Pieniądze te zostają przeznaczone na wsparcie mieszkających w gminie Ukraińców, ale także szykowany jest transport najpotrzebniejszych rzeczy bezpośrednio na Ukrainę. Z okazji Dnia Kobiet, w SOK’u odbywa się koncert strzeleckiej orkiestry. Na ulicy Rynek powstaje nowy chodnik, a na plaży j. Górnego nowy plac zabaw. Odbywa się oficjalne otwarcie Centrum Sportowego KSW Vataha. Strzelecki Klub Rowerowy wyjeżdża pojeździć na Majorkę. Udane starty na torze zaliczają kolarze POM’u. Miasto i jego mieszkańcy pomagają uchodźcom z Ukrainy. W Centrum Aktywiści Społecznej powstaje specjalny punkt pomocy. Strzelecka Inicjatywa Mieszkaniowa startuje w Strzelcach. W pierwszym etapie prowadzone są prace projektowe. W Gardzku i Bobrówku wylany zostaje nowy asfalt. W mieście powstają „Skrzynki z legendą”. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego do użytku oddane są wyremontowane i nowoczesne warsztaty. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, dom kultury pokazuje spektakle dla przedszkolaków, młodzieży i osób dorosłych. Piłkarze zaczynają rywalizację na gminnych boiskach. Szachiści rozpoczynają cykl turniejów. W centrum miasta dochodzi do pobicia. Jak się później okazuje, osoba poszkodowana umiera.

KWIECIEŃ

Święta Wielkanocne. Na rynku instalowane są ogromne „Prokopki”, pisanki Jana Prokopa. 15. urodziny obchodzi Warsztat Terapii Zajęciowej. Przy cmentarnej kaplicy wylany jest nowy asfalt. Miasto rozstrzyga nowy przetarg na wywóz nieczystości, mieszkańcy nie zapłacą więcej za śmieci. Strzelecka delegacja dociera na objętą wojną Ukrainę. W busie wypełnionym po brzegi znajdują się leki, jedzenie, latarki, ciuchy, chemia, opatrunki, materace i najpotrzebniejszy sprzęt. Przy strzeleckim Nadleśnictwie powstaje blisko 50 metrowa wieża obserwacyjna. Rozpoczyna się wędkarskie Grand Prix. Łucznik w ramach rozgrywek „A” klasy remisuje bezbramkowo z LKS Bobrówko. POM’owcy ćwiczą na zgrupowaniu w Karkonoszach. Na półmetku jest największa inwestycja gminna – modernizacja strzeleckiej oczyszczali. W Dankowie odbywają się odwierty w poszukiwaniu wody. Miasto wydaję publikację „Dzieje Bronowic”. W Wełminie mieszkańcy cieszą się z nowego odcinka wyasfaltowanej drogi. Dzięki kolejnym kamerom, w internecie możemy oglądać również plażę w Długiem. Na remizie w Bronowicach zainstalowana zostaje tablica upamiętniająca Franciszka Domaradzkiego. Chór „Cantus Decus” świętuje swoje 35. urodziny. Na rynek zjeżdżają się foodtruck’i, czyli restauracje na kółkach. W CAS’ie odbywa się Jarmark Wielkanocny. Kolarze rozpoczynają sezon szosowy. Otwarte Mistrzostwa Gminy w szachach wygrywa Sebastian Matul.

MAJ

Na rynku odbywa się „Majówka”. Radni przyjmują Strategię Ponadlokalną Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli dokument o współpracy Strzelec z Gorzowem. Strategia opisuje najważniejsze zadania, które wspólnie będą realizowały dwa samorządy. 663 – tylu przedszkolaków zrekrutowała gmina. Na wylocie z miasta przekładana zostaje kostka. Kierowcy tracą cierpliwość. Strzelczanie piszą maturę. W kulturze odbywają się warsztaty z tańca na szpilkach i wielki powrót licealnych „Heliosów”. W sporcie odbywa się IV edycja „Piątki na rynku”. W szachowej trzeciej lidze dobrze wypadają strzelczanie zajmując drugie miejsce w województwie. Robi się coraz drożej. Szaleje inflacja, stopy procentowe idą w górę. W Ogardach powstaje półkilometrowy odcinek drogi. Na trasie planowanej obwodnicy trwają badania archeologiczne. „POM” kończy działalność pod swoim szyldem. Do j. Górnego trafia 25 tys sztuk szczupaka. Przejścia dla pieszych w mieście zostają dodatkowo oświetlone. W Dankowie możemy się napić „Dankowskiego”. Na ścianie jednego z bloków w centrum miasta zawieszona zostaje rycina przedstawiająca średniowieczne wyobrażenie Strzelec. Jacek Podemski w spichlerzu opowiada o Czarnobylu, a swoją wystawę ma Agnieszka Dobrzyńska. Zespół tańca „Paradoks” dostaje się do finałów wojewódzkich. Dawid Lewandowski zajmuje 7. miejsce w Wyścigu Pokoju. Brązowy medal Mistrzostw Polski w duathlonie wygrywa Sara Zimny. Po latach do Strzelec wracają rozgrywki brydżowe. W wieku 29 lat umiera Jakub Kruszyna, a długiej walce z chorobą umiera Tomasz Jakubik.

CZERWIEC

Ziemia Strzelecka obchodzi swoje 30. urodziny. Stadion Miejski wraca do miasta. Na Przemysłowej i Jedności Robotniczej powstają nowe chodniki. Gmina z drugiej edycji „Polskiego Ładu” pozyskuje 8,5 mln zł na zadania kanalizacyjne. W odbywających się Targach Pracy udział bierze ponad 170 osób bezrobotnych. Do Górnego miasto wpuszcza 80 kg węgorza. W Lipich Górach gości Donald Tusk. 50 lecie obchodzi Stowarzyszenie Dzieci Wojny. W Państwowej Szkole Muzycznej odbywa się koncert pamięci Jana Kupczyńskiego. Podopieczni Krzysztofa Borka z SP nr 2 zdobywają medale w Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży. Złoty medal w akrobatyce powietrznej zdobywa Zuzanna Budacz. Rozpoczynają się prace remontowe drogi w Bobrówku. W Strzelcach Kraj. rozpoczyna się remont ulicy Południowej. W sprzedaży pojawia się strzeleckie piwo „Piwne Panny”. Odbywa się rajd rowerowy z okazji rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Gorzowa. Rozpędzony rowerzysta wjeżdża z impetem w wózek dziecięcy, powodując niebezpieczny wypadek. „Teatrzyk Abrakadabra” zajmuje drugie miejsce w województwie lubuskim, a teatr młodzieżowy wystawia „Moralność Pani Dulskiej”. W wieku 102. lat umiera jedna z najstarszych mieszkanek gminy – Łucja Sienkiewicz. Mateusz Szachowicz zostaje Mistrzem Województwa Lubuskiego w Szachach. Aurelia Komo – Liobio zostaje Mistrzynią Polski w kettlebell liftingu.

LIPIEC

Trwa „Akcja Lato”, czyli zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas wakacji. Seniorzy wystawiają spektakl „Biuro Matrymonialne”. W mieście, w okresie wakacyjnym odbywają się potańcówki, koncerty i niedziele kameralne. „Dziękuję Ci wielka wodo…” – pod tą nazwą na strzeleckich plantach odbywa się Regionalny Dzień Rybaka. Kończy się sezon piłkarski „A” klasy. Ligę wygrywa Muszelka Ogardy. Rozpoczynają się wycieczki po Strzelcach z przewodnikiem. Miasto rozpoczyna wakacyjne remonty szkół i przedszkoli. Jarosław Czyrniański zdobył koronę Bałkanów. Wysycha Staw Anioła.

SIERPIEŃ

Zapada decyzja, że w Strzelcach powstanie nowy obiekt OHP za 13 mln zł. Mieszkańcy Wełmina mogą cieszyć się z nowej drogi, wyasfaltowany został 600 m odcinek. Rozpoczyna się remont chodnika w kierunku Ciecierzyna. Gmina, w której ponad 90 proc. stanowiły obszary PGR nie otrzymuje żądnego wsparcia z rządowego programu na remonty na wsiach. Centrum Aktywności Społecznej świętuje roczek. Bartosz Rymszewicz pokonuje rowerem 610 km zdobywając 13. miejsce w ultramaratonie „Pierścień Tysiąca Jezior”. Dawid Lewandowski zdobywa brąz w Mistrzostwach Polski Juniorów. Do Strzelec przyjeżdżają Husyci i odbywa się impreza z historią w tle. SKF realizuje pokaz filmowy pod gołym niebem. Dawid Lewandowski zostaje powołany do reprezentacji kraju. W niemieckim mieście partnerskim Tornesh obchodzono dwudziestolecie współpracy.

WRZESIEŃ

Rozpoczyna się rok szkolny. Spłonęło blisko 150 ha pszenicy na polu pomiędzy Tucznem, a Bobrówkiem. W bibliotece Emilia Muchewicz opowiada swoją historię. Powstają miniaturki strzeleckich czarownic, które można nabyć w spichlerzu. Odbywa się kolejny koncert „Strzelczanie dla Strzelczan”, wspólnie uzbieraliśmy 103.800 zł. W Gardzku oddano 620 metrowy odcinek nowej drogi. 71. nowych strażaków ochotników kończy kurs. Marek Bidol otrzymuje odznakę „Za opiekę nad zabytkami”. W mieście powstaje pierwsza książkodzielnia. Pojawia się nowy dywan asfaltowy przy kościele. Przy murach zainstalowana zostaje nowa maszyna oblężnicza – taran. Amazonki świętują dziesięciolecie działalności, a strzelecki Cartias dwudziestolecie. „Krajna” uczestniczy w dożynkach prezydenckich. W Strzelcach swój solowy koncert wykonuje Agnieszka Grochala. Jagoda Kierznowska zostaje Wicemistrzynią Polski w jeździectwie. W dożynkach wojewódzkich, wieniec KGW z Wielisławic zajmuje pierwsze miejsce.


PAŹDZIERNIK

Startuje dodatek węglowy. Komputery z rządowego programu po PGR trafiają do mieszkańców gminy. Łącznie wydanych zostaje 800 sztuk. W Długiem wyremontowana zostaje ul. Turystyczna. Z nowej drogi cieszą się też mieszkańcy Buszowa. Umiera Bolesław Rdzanek. Zakończony zostaje remont plaży w Długiem. W strzeleckiej podstawówce powstaje strefa „kiss & drive”. Nadleśnictwo w ramach akcji „#sadziMy” rozdaje 220 sadzonek drzewek i krzewów. Na rynku odbywa się piknik rodzinny „U Franka”. Seniorzy wystawiają swój spektakl w Łodzi. Odbywa się czwarta edycja Pucharu Długiego i Osieka. Rekordowy szczupak miał 109,5 cm. W kraju szaleje inflacja. Dorota Ganowska otrzymuje nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Wyremontowane zostają szatnie w Szkole Podstawowej nr 1. 80. urodziny obchodzi Jan Sagan. Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi swoje 20. urodziny. Amelia Kiona zdobywa tytuł laureata w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Autorów i Kompozytorów. Tomasz Krzyszewski wygrywa Mistrzostwa Powiatu w Szachach.

LISTOPAD

Gmina pomaga w dystrybucji tańszego węgla. Wspólnie obchodzimy Dzień Niepodległości. Ichtiolodzy badają jezioro Górne, z badań wynika, że ryby są silne i zdrowe, a sandacz zadomowił się na dobre. Ulica Południowa zostaje w pełni zrewitalizowana. Również ulica Katedralna doczekała się nowej nawierzchni. Powstaje nowy chodnik, tym razem przy ul. Grodziskiej. W Brzozie powstaje nowy pomost. W mieście dochodzi do kolejnego pobicia, interweniuje śmigłowiec LPR. W SOK’u odbywają się Zaduszki jazz’owe. LZS pokonuje Łucznik 3:0. Jan Skupiński kończy kolarską karierę. Zakończył się etap uzyskiwania pozwoleń pod budowę obwodnicy. Dochodzi do pożaru jednego z budynków na al. Wolności. Strzelecka podstawówka ma nową jadalnię. Na ul. Moniuszki powstaje nowy plac zabaw. Startuje Mundial. Gmina ogłasza dodatkowy nabór na komputery w ramach PPGR. W kolegiacie odbywa się koncert muzyki religijnej.

GRUDZIEŃ

W ramach „Szlachetnej Paczki” pomoc otrzymują 22 rodziny z naszej gminy. Na rynku ustawione zostają elementy świąteczne. Swoje 5. urodziny obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy. W Bobrówku kończy się remont głównej drogi. W szkole w Tucznie powstaje stołówka i wyremontowana zostaje toaleta. Umiera Józef Król. Odbywają się kolejne mistrzostwa gminy w e-gamingu. Rozstrzygnięty zostaje konkurs na komiks o Strzelcach. Mariusz Gil wygrywa elitę w przełajach. Dochodzi do pożaru pustostanu przy ul. Katedralnej. Na rynku wspólnie przeżywamy Wigilię Wielu Kultur. Radni przyjmują budżet na rok 2023.

red

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content