Spojrzenie na widzenie dziecka

Artykuł sponsorowany

 

Około 80% informacji o otaczającej nas przestrzeni dociera do naszego układu nerwowego za pośrednictwem oczu. Prawidłowe funkcjonowanie układu wzrokowego ma zatem istotne znaczenie w procesie dorastania.

Od pierwszego dnia życia dziecka oczy pobierają informacje o środowisku zewnętrznym i wspomagają dojrzewanie układu nerwowego. W pierwszych tygodniach wzrasta ostrość widzenia, a także wrażliwość na kontrast i barwy. Około 6. tygodnia życia dziecko rozpoznaje twarze rodziców oraz odwzajemnia uśmiech. Do końca trzeciego miesiąca życia rozwija się ruchomość mięśni oczu. Układ wzrokowy dziecka osiąga budowę i funkcję podobną do układu wzrokowego dorosłych pod koniec 12. miesiąca życia.

Dzięki sprawnemu narządowi wzroku dziecko precyzyjnie rozpoznaje kształty, dostrzega ruch obiektów oraz określa ich położenie w przestrzeni. Widzenie ma ogromne znaczenie podczas edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej.
Zaburzeniami w rozwoju układu wzrokowego mogą być wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, które następnie przyczyniają się do występowania niedowidzenia i choroby zezowej oraz zaburzenia ruchów oczu i akomodacji. Prawidłowy rozwój widzenia może być zaburzony przez choroby takie jak zaćma i jaskra wrodzona, guzy oraz chorobę wcześniaczą.

Pierwsze badanie układu wzrokowego wykonywane jest w pierwszej dobie po porodzie. Następne wykonuje się po skończonym 3. miesiącu życia. Oceniana jest wtedy funkcja źrenic, ruchomość oczu oraz dno oka. Powyżej 6. miesiąca życia można precyzyjnie określić występowanie wady wzroku. Kolejnym ważnym etapem dla rozwoju widzenia jest badanie, które odbywa się, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, około 5-6. roku życia. To właśnie wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na narząd wzroku. Problemy z pisaniem i czytaniem, koncentracją uwagi, zapamiętywaniem, bóle głowy i częste pocieranie oczu może mieć związek z występowaniem zaburzeń w układzie wzrokowym.

Dziecko nie powie nam, że widzi źle, ponieważ bardzo często dzieci nie wiedzą, co to znaczy widzieć prawidłowo.

Bardzo ważna jest obserwacja dziecka przez rodzica. Do najczęstszych sygnałów, które mogą świadczyć o zaburzeniach, wymagających skonsultowania się ze specjalistą, należą również: „uciekanie” jednego z oczu i brak nawiązywania kontaktu wzrokowego (powyżej 3. miesiąca życia), brak zainteresowania drobnymi zabawkami, zabawa bez patrzenia na zabawki. Tylko specjalistyczne badanie widzenia może określić nieprawidłowości układu wzrokowego.

Badaniem widzenia dzieci zajmują się lekarze okuliści oraz specjaliści ortoptyki i optometrii dziecięcej.

Badanie widzenia dzieci wykonają Państwo w naszym Gabinecie. Na badanie okulistyczne zapraszamy po skończonym 3. miesiącu życia dziecka. Po 6. miesiącu życia ortoptystka wykona także pomiar wady wzroku z wykorzystaniem refraktometru Plusoptix®.

Kontakt:

ul. Wojska Polskiego 2c, Strzelce Krajeńskie,

📞Tel. 660954019

www.facebook.com/OptykSzczepaniak

mgr optometrii Beata Szczepaniak

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content