Zaśmiecają lasy i szkodzą zwierzętom!

Niektórzy wciąż chętnie i często wywożą śmieci do lasu. To nie tylko ogromne koszty dla Nadleśnictwa, które takie odpady musi uprzątnąć, ale też zagrożenie dla zwierząt i roślin! 

Ponad 53 tysiące złotych kosztowało ubiegłoroczne uprzątanie śmieci w lasach, którego podjęło się strzeleckie Nadleśnictwo. I są to koszty zbierania, transportu, a przede wszystkim utylizacji tychże odpadów.  Wyrzucone przez lekkomyślnych mieszkańców naszego regionu odpady po remoncie łazienki, porządkowaniu garażu, wymianie mebli czy też inne śmieci z gospodarstwa domowego, ale również śmieci pozostawione przez podróżujących: butelki, puszki po napojach i torby foliowe – to wszystko trzeba posprzątać i usunąć z terenów leśnych. Ludzka bezmyślność jest niestety śmiertelnym zagrożeniem dla setek organizmów. Dla zwierząt, zwłaszcza niewielkich, porzucona puszka czy butelka jest pułapką bez wyjścia. Giną w nich drobne gryzonie, jaszczurki i liczne owady. Obecność popularnych dotąd plastikowych toreb, nylonowych sznurków czy taśm stanowi ryzyko dla piskląt, młodych saren czy innych ssaków. Strzępy folii lub nawet całe „reklamówki”,  które ptaki nieświadome zagrożenia znoszą do wyściełania swoich gniazd często prowadzą do okaleczenia piskląt, a nawet do ich śmierci.

Oczywiście w kontekście porzucanych odpadów nie możemy zapomnieć o zatruciach pokarmowych leśnych mieszkańców, bo to, co człowiek zjada, nie koniecznie jest odpowiednim pożywieniem dla sikorek, lisów czy wiewiórek.

Wyrzucający śmieci do lasu nie do końca są anonimowi. Niekiedy w wyrzuconych nielegalnie śmieciach można znaleźć informację, która pozwala ustalić właściciela. Bywa też tak, że sprawca zostaje przyłapany  na gorącym uczynku. Jednak  w wielu przypadkach ujęcie sprawców zaśmiecania lasu jest niebywale trudnym zadaniem, ale Nadleśnictwo nie poddaje się. Dzięki zaawansowanym technologiom stosowanym obecnie w lesie i coraz większemu zaangażowaniu społeczeństwa w dbałość o przyrodę, udaje się karać osoby za taki czyn. A kara ta wynieść może nawet 5000 zł, a czasem także sprawcy grozi areszt.

W przypadku zauważenia faktu zaśmiecania terenów leśnych, bądź istnienia nielegalnych wysypisk w lasach Nadleśnictwo prosi o przekazanie takiej informacji do Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie ( tel. 957631060,strzelce@szczecin.lasy.gov.pl) lub na policję.

Poniżej zdjęcia Nadleśnictwa Międzychód, gdzie ratowano daniele zaplątane w sznury i pozostałości odpadów.

materiały prasowe Nadleśnictwa Strzelce Kraj.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content