Fladze należy się szacunek

Do naszej redakcji zgłosiła się czytelniczka, którą zaniepokoiła nasza flaga narodowa pełniąca funkcję parawanu na jednym ze strzeleckich balkonów. – Uważam, że jest to bezczeszczenie flagi narodowej! – podsumowuje jednym zdaniem strzelczanka. Jak więc należy wieszać flagę? Na pewno z szacunkiem.

Jeśli chodzi o przepisy wywieszania flagi to nie ma szczegółowych wskazówek, przepisy mówią tylko o tym, że symbolom narodowym należy się cześć i szacunek. Jest jednak sprecyzowanie, że przy wywieszaniu flagi pionowej biel powinna znajdować się po lewej stronie dla patrzącego na nią. Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, a nie – tak jak robią niektórzy – przyczepiona do parapetu albo do szyby okna. – Jeśli wieszamy flagę na naszym balkonie, oknie, czy przed wejściem do domu – pamiętajmy, że to symbol narodowy i flaga musi być odpowiednio traktowana. Flaga musi być czysta i niezniszczona, kolory nie mogą być wyblakłe. Powinna być wywieszona w momentach uczczenia świąt narodowych i najważniejszych uroczystości. Coraz częściej widzimy flagi narodowe umieszczane przez Polaków podczas międzynarodowych zmagań sportowych – to miłe! Trzeba jednak pamiętać, iż flagę trzeba traktować z odpowiednim szacunkiem. Nie można z flagi zrobić zasłony czy dekoracji – mówi Eryk Szurko, dyrektor Strzeleckiego Ośrodka Kultury. Pamiętajmy też, że przy zawieszaniu i zdejmowaniu flagi nie może ona dotknąć ziemi, bruku, podłogi. Często niestety jest traktowana, jak kawałek materiału. Specjaliści od dyplomacji mówią, że flaga powinna być eksponowana od świtu do zmierzchu, a jeśli ma wisieć także w nocy – musi być podświetlona. W dzień flaga nie może wisieć w deszczu, śnieżycy, przy bardzo silnym wietrze, ponieważ jest ona obok godła i hymnu najważniejszym symbolem Rzeczypospolitej Polskiej i bezwzględnie należy ją szanować. Flaga nie jest substytutem zasłonki, obrusu czy miejscem wyrażania swoich przekonań, nawet tych najszlachetniejszych.

Ciężkie naruszenia szacunku dla flagi może skończyć się nawet rokiem więzienia lub grzywną. – Zgodnie art. 137 § 1 Kodeksu Karnego: Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Od początku roku do chwili obecnej nie prowadziliśmy sprawy z w/w artykułu – mówi sierż. Tomasz Bartos, rzecznik KPP Strzelce Kraj. Tego typu zdarzenia są ścigane z urzędu. Mandat zapłacimy również jeśli na fladze Polski umieścimy jakiekolwiek napisy bądź zaczniemy ją publicznie niszczyć. Absolutnie zabronione jest również usuwanie flag z urzędów państwowych.

Artykuł pochodzi z wydania papierowego Ziemi Strzeleckiej z numeru 18/2017.

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content