Za palenie śmieci grozi mandat
Zbliża się sezon grzewczy. W niektórych domach tradycyjnie w piecu wylądują nie tylko drewno czy węgiel, ale też rozmaite śmieci, których spalanie zatruwa powietrze i szkodzi wszystkim mieszkańcom.
Palenie śmieci w piecu, w ogrodzie czy na działce to niestety praktyka stosowana od wielu lat w wielu domach. W piecach lądują m.in. plastikowe butelki, stare opony, reklamówki, kartony po sokach, folia. W trakcie spalania takich odpadów do atmosfery dostają się trujące substancje, które wszyscy wdychamy. W efekcie tworzą się np. kwaśne deszcze, ludzie chorują częściej na choroby płuc, organizm zanieczyszcza się metalami ciężkimi, także substancjami rakotwórczymi. Paląc w piecu czy ognisku zakazane produkty, szkodzimy sami sobie i bliskim. Nawet warzywa czy owoce z naszej działki są wówczas zanieczyszczone trującymi substancjami i jedzenie ich może być niezdrowe dla organizmu.
Spalanie odpadów, których nie powinniśmy wsadzać do pieca czy do ogniska, jest zabronione i grozi za to mandat do 500 zł. W naszej gminie uprawiony do kontroli pod tym względem jest urzędnik z Referatu Ochrony Środowiska. Może on wezwać do pomocy policję i wówczas razem sprawdzają, czy nie naruszamy prawa. Urząd najczęściej udaje się na kontrolę, gdy otrzyma sygnał od mieszkańca, np. sąsiada. – Nigdy nie udało się nikogo złapać za rękę i udowodnić, że akurat pali to, co niedozwolone. Ludzie wypierają się tego procederu. Dlatego też do tej pory udzielane były pouczenia, prowadziliśmy też rozmowy na ten temat – informuje Artur Skotarczak z Urzędu Miejskiego.
Każdy, kto wie, że w jakimś miejscu palone są niedozwolone przedmioty, może anonimowo powiadomić o tym policję lub Urząd Miejski (tel. 95 76 36 335).
rt,
artykuł pochodzi z „Ziemi Strzeleckiej”z wydania 14.09.2017 r.
JAKICH ŚMIECI NIE WOLNO SPALAĆ!
plastikowych pojemników i butelek po napojach,
zużytych opon
innych odpadów z gumy,
przedmiotów z tworzyw sztucznych,
elementów drewnianych pokrytych lakierem,
sztucznej skóry,
opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
opakowań po farbach i lakierach,
pozostałości farb i lakierów,
plastikowych toreb z polityenu,
papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych