Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!
W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw, odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych. Zastanów się więc zanim postanowisz wypalić trawę na swoim terenie.
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Należy pamiętać, że:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: http://www.stoppozaromtraw.pl/#panel9
Na podstawie materiałów prasowych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej