Koperta, która może uratować życie

Urząd wdrożył program „Koperta życia”. To pomysł, który w prosty sposób pomaga lekarzom i ratownikom w interwencji medycznej.

             W ramach tej akcji seniorzy dostają specjalne zestawy zawierające plastikową kopertę, kartę informacyjną oraz naklejkę na lodówkę. Na karcie należy wpisać  informacje dotyczące kontaktu do najbliższej osoby, uczuleń, chorób, przyjmowanych leków. Taką kartkę trzeba włożyć do koperty, którą następnie umieszczamy w lodówce. Na lodówce zaś naklejamy naklejkę z informacją „Tu jest koperta życia”. W przypadku, gdy zaistnieje konieczność interwencji ratownika, wie on od razu, gdzie szukać podstawowych danych na temat pacjenta. Dzięki temu interwencja będzie skuteczniejsza.

Póki co gmina przygotowała 1000 pakietów „Kopert życia”, koszt to około 3.000 zł. Otrzymać je można bezpłatnie w Urzędzie Miejskim, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, u pracowników socjalnych i sołtysów. Zostały rozdane również podczas wczorajszego spotkania Rady Seniorów.

„Kopertę życia” w 2014 roku wprowadziła gmina Gogolin w województwie opolskim. Otrzymali je główni starsi mieszkańcy gminy. – Koperty rozdaliśmy seniorom samotnym, ale nie tylko. Dostały je również małżeństwa seniorów i osoby z problemami zdrowotnymi, które mieszkają same – mówi Krzysztof Długosz, wiceburmistrz Gogolina. – To bardzo prosta metoda na przekazanie informacji, które mogą uratować życie. Na początku było zdziwienie, dlaczego kopertę trzeba włożyć do lodówki, ale to jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ lodówkę każdy w domu ma, jest zwykle jedna i ratownik od razu wie, gdzie szukać. Gdyby to była szafka, to szukanie koperty zajęłoby więcej czasu – dodaje.

Artykuł pochodzi z drukowanej „Ziemi Strzeleckiej”, 17 listopada 2016 r.

koperta życia

Film instruktażowy

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Skip to content