Zasłużony dla Kultury Polskiej

16 listopada 2024 podczas Gali z okazji 65-lecia Strzeleckiej Kultury wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”. Sześciu osobom z naszej gminy przyznała je minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Oto, kto je otrzymał: 

 

Danuta Ławnik 

Całe swoje życie zawodowe związała z lokalną kulturą. Pracowała w Strzelecko-Krajeńskim Domu Kultury, w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. i w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego w Strzelcach Krajeńskich. Brała aktywny udział także w powstaniu i rozwoju stowarzyszeń takich jak: Strzelecko-Krajeńskie Towarzystwo Kultury, Towarzystwo Miłośników Kultury Łemkowskiej. Była radną Rady Miejskiej, przewodniczącą Komisji Kultury. Od najmłodszych lat aktywnie uczestniczy w rozwoju kultury. Kieruje zespołem Tańca Ludowego „Krajna” w Strzelcach Krajeńskich, czasem także występuje w roli tancerki. Opiekuje się twórczością ludową artysty ludowego Jana Prokopa. Wielokrotnie pełniła rolę jurorki w konkursach o tematyce ludowej i nie tylko. Jest jedną z inicjatorek utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Strzelcach Krajeńskich. 

Maria Wolak-Paszkiewicz

Nauczyciel plastyki, pedagog, jurorka w konkursach artystycznych, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród w dziedzinie plastyki. Dzieci pod jej kierunkiem zdobywały laury w wielu konkursach regionalnych, wojewódzkich ogólnopolskich i międzynarodowych. Rozbudziła zainteresowania wśród uczniów, z których wielu ukończyło szkoły artystyczne. W latach 1968 – 1989 była członkiem Lubuskiego Towarzystwa Kultury w Zielonej Górze, przy którym prężnie działała Sekcja Plastyki Amatorskiej. Uczestniczka kilkudziesięciu znaczących wystaw nie tylko w naszej gminie, ale praktycznie w całym województwie. W latach 2002 – 2006 prowadziła grupę plastyczną działającą przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Strzelcach Kraj. Nagrano o niej audycję telewizyjną w TVP3 oraz radiową w Radiu Zachód. 

Leontyna Borowska 

Była asystentką choreografa i twórcy ludowego Jana Prokopa w dziecięcym zespole tańca ludowego „Mała Krajna”. W 1986 roku założyła i prowadziła zespół piosenki i ruchu „Tip Top” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Strzelcach Kraj. Z okazji 40-lecia domu kultury stworzyła zespół „Leontynki”. Równolegle z pracą z dziećmi i młodzieżą udzielała się w miejscowym chórze „Cantus Decus”. Jest jedną z inicjatorek utworzenia w Strzelcach Krajeńskich Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego była pierwszym prezesem. Przez wszystkie lata pracy była bardzo aktywnym działaczem i animatorem kultury. Obecnie w dalszym ciągu działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Strzelcach Krajeńskich oraz prowadzi garderobę Zespołu Tańca Ludowego „Krajna”.

Marek Bidol 

Pracował w Gorzowskim Przedsiębiorstwie Turystycznym „Warta – Tourist”. W 1991 r. rozpoczął pracę w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Strzelcach Krajeńskich. Najpierw na stanowisku kierownika Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Długiem, a następnie od 1998 r. jako dyrektor tej instytucji. W kwietniu 2008 roku rozpoczął pracę na stanowisku inspektora ds. turystyki w Referacie Inwestycji i Rozwoju Gminy w Strzelcach Krajeńskich. Był inicjatorem oraz głównym organizatorem piętnastu spotkań z piosenką żeglarską „Keja” w Długiem. Zajmował się opieką nad lokalnymi zabytkami, promowaniem wiedzy o historii gminy. Z jego inicjatywy powstały liczne publikacje nawiązujące do atrakcji turystycznych i nie tylko. Do dziś poświęca wiele wolnego czasu na odszukiwanie materiałów historycznych, promocyjnych, które pielęgnują pamięć o historii, kulturze, tradycji gminy. 

Urszula Szadyko 

W rozwój i krzewienie kultury angażuje się od 1997, kiedy to rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Bobrówku. Jako  polonistka  z talentem plastycznym założyła kółko artystyczne i teatralne. Była radną Rady Miejskiej, a także wiceprzewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury oraz  wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej. Przyczyniła się do powstania na terenie wielu wsi świetlic środowiskowych, które działają do dziś. Ściśle współpracuje ze Strzeleckim Ośrodkiem Kultury. W latach 1998 – 2015 pełniła funkcję społecznego dyrektora Ośrodka Wspierania Rodziny przy Parafialnym Zespole Caritas w Bobrówku. Zajmuje się rękodziełem. Jest członkiem Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. Współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Ochli oraz Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Dwukrotnie reprezentowała rękodzieło województwa lubuskiego w trakcie Dożynek Prezydenckich w alei rękodzielników w Spale, oraz w roku 2016 i 2017 w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Grune Woche. Angażuje się w lokalne, regionalne, ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowe imprezy, targi i jarmarki, które promują polską kulturę i folklor poprzez wystawianie swoich prac

Roman Stefaniak 

Nauczyciel muzyki z ponad 25-letnim stażem. Tańczył w „Krajnie”, śpiewał w chórze U. Berdowskiej, uczył się rzemiosła pod batutą Jerzego Bywalca. W Ośnie Lubuskim i okolicy jest znany przede wszystkim jako kapelmistrz młodzieżowej orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. W Strzelcach Krajeńskich od lat był związany z tutejszymi zespołami big bandowym i orkiestrą. Miało to ogromny wpływ na fakt przejęcia tych zespołów i utrwalania muzycznych tradycji miasta. W 2014 r. przekształcił zespół big bandowy w orkiestrę dętą. Współpracuje również z orkiestrą Fanfarengarde z Frankfurtu n/O. Bardzo aktywnie i z dużą charyzmą szerzy miłość do muzyki wśród strzelczan. 

You may also like...

Skip to content