Alimenciarze z naszej gminy

Za tych, którzy nie płacą alimentów, świadczenia wypłaca Fundusz Alimentacyjny. Ale to nie znaczy, że dłużnik jest bezkarny i może nie spełniać swojego obowiązku, licząc na pomoc państwa. Za długi alimentacyjne grozi więzienie.

Alimenty to obowiązek każdego rodzica, który otrzyma takie postanowienie sądowe. Niestety, nie wszyscy go wypełniają, przez co drugi rodzic jest zmuszony do pobierania pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego.

– W sierpniu 2024 r. do biura informacji gospodarczej przesłano informację o zadłużeniu 294 dłużników z uwagi na wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego i nie spłacone przez dłużników świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. To wszyscy, którzy są notowani od początku Funduszu Alimentacyjnego, czyli od 2008 roku – wyjaśnia dyrektor MGOPS Alina Warszawska.– W okresie zasiłkowym obowiązującym od 01.10.2023 r. do 30.09.2024r . wypłacamy świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na 156 dzieci. W 2023 r. wypłaciliśmy świadczenia na łączną kwotę 740.684,70 zł – dodaje.

Za niepłacenie alimentów dłużnik może trafić do więzienia. Obecnie w zakładzie karnym lub areszcie śledczym przebywa 13 dłużników z naszej gminy. MGOPS nie ma jednak wiedzy, czy „alimenciarze” są tam akurat z powodu długu alimentacyjnego czy też mają na sumieniu coś jeszcze. –  Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych podlega karze grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do 1 roku – wyjaśniają prawnicy. Natomiast jeśli w wyniku długu małoletni jest narażony na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, może być pozbawiony wolności nawet na okres 2 lat.

Rt

You may also like...

Skip to content