MIELI WSPIERAĆ RYBAKÓW, POMOGLI TEŻ GMINOM

Lokalna Grupa „RLGD Pojezierze Dobiegniewskie” podsumowała swoje projekty z ostatnich lat. Wśród nich były inwestycje w samorządach, przedsiębiorstwach, a także wsparcie dla stowarzyszeń. Łącznie na terenie 7 gmin wydano 10 mln zł unijnych środków.

LGR-y powstały, by wspierać głównie rybaków. Wielu hodowców zmieniło swoje gospodarstwa nie do poznania. Rewitalizowano stawy, kupowano pojazdy do przewozu ryb, modernizowano wylęgarnie. – Dziś te miejsca prowadzą działalność na dużo wyższym poziomie. Skorzystali też konsumenci, bo łatwiej jest dziś o dobrą i świeżą rybę – mówił na spotkaniu w Dankowie Kazimierz Szmid, prezes Grupy „Pojezierze Dobiegniewskie”. 

W konkursach ogłaszanych przez Grupę startowali też miejscowi przedsiębiorcy, którzy inwestowali głównie w infrastrukturę turystyczną. Także stowarzyszenia sięgały po środki unijne w ramach RLGD. Dzięki temu zorganizowano wiele ciekawych wydarzeń. Na dotacje mogły liczyć samorządy. Gmina Strzelce wykonała z pieniędzy grupy rybackiej m.in. parking przy Strzeleckim Ośrodku Kultury i plac zabaw nad Jeziorem Górnym. – Z racji tego, że jesteśmy rybakami, bo dzierżawimy dwa jeziora napisaliśmy też wniosek na ochronę wód. Właśnie jesteśmy w trakcie zakupu samochodu, łodzi i sprzętu, który ma służyć m.in. w zarybianiu – mówi Mateusz Karkoszka z Urzędu Miejskiego. 

O wszystkich inwestycjach zrealizowanych w ostatniej perspektywie unijnej rozmawiano podczas spotkania podsumowującego w Dankowie. Tam też padały pytania o przyszłość RLGD.  Niedawno pojawiały się głosy, że w nowej perspektywie grupy rybackie nie będą już tak liczne. Z 36 w Polsce ma zostać mniej niż połowa i to głownie w obszarach nadmorskich. Ale nasz RLGD się nie poddaje. – Szykujemy się do tworzenia Strategii. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie i atrakcyjny obszar, na którym działamy, zostaną docenione i „RLGD Pojezierze Dobiegniewskie” otrzyma kolejne miliony unijnych środków do wydania – mówiła podczas spotkania Agnieszka Berlińska, dyrektor biura.

red. 

You may also like...

Skip to content